https://photos.app.goo.gl/UHpZgvgeX1jQn59e7
1.1 "Георги Раковски е първият идеолог и организатор на националноосвободителното движение в България и е негов ръководител през първите десет години. Като идеен вдъхновител на четническото движение, той не само поставя началото на организираното националнореволюционно движение, но го издига на нов, още по-висок организационен етап. Неговият богат опит и теоретична дейност са използвани от следващото поколение български революционери в лицето на Васил Левски и водачите на Априлското въстание от 1876 година. Следи в духовния живот на българския народ оставя и неговата писателска, журналистическа и публицистична дейност. Целият му живот е посветен на делото за освобождение на България от османско владичество."
1.2 Двете български легии в Белград
"Раковски и Левски са две части на една идея – националноосвободителната. Васил Левски е най-успешният и последователен ученик на Раковски, който доразвива идеите му. Раковски проумява, че е нужно народът да се организира в един бунт, в който четите да играят огромна роля – не на кърджалии и хайдуци, а на народни защитници."
"Съгласно плана за освобождение на България, оформен окончателно в края на 1861 година, освободителното въстание на българите от двете страни на Стара планина трябва да започне с нахлуването на полк отборни бойци от сръбска в османска територия през Княжевац до Търново. Поради недостига на финанси и липсата на собствена база на българските революционери, изпълнението на намеренията им зависи изцяло от княз Михаил Обренович. Планът на сръбските власти е да използват Раковски и доброволците му за прогонване на османските гарнизони от сръбска територия…. (+ натиск на великите сили)"
1.3 "През 1853 г. създава Тайното общество, което приема като знаме на бъдещата българска република трибагреника - бяло, зелено и червено"
(Съби Стойков Попович, Роден 14 април 1821 г. в Котел, Османска империя - Починал 9 октомври 1867 г. в Букурещ, Кралство Румъния)
("Непознатият Раковски – човекът със 100 ръце" )
2.2 РАКОВСКИ, Стихотворение от Иван Вазов
Мечтател безумен, образ невъзможен,
на тъмна епоха син бодър, тревожен,
…
Природата веща беше се сбъркала:
тя от теб да стори гений бе искала,
затова в глава ти като в една пещ
фърли толкоз пламък и възторг горещ
..
душа пълна с буря, с блясък и със нощ.
Твойта вражда беше вражда сатанинска,
твойта любов беше любов исполинска,
…,
Твоят символ беше: смърт или свобода,
сънят ти - Балкана, кумирът - народа,
...
Твоят живот целий беше един блян!
Ти гледаше бледен в бъдещето скрито.
Ти се вреше дръзко в миналото срито
...
Нищо невъзможно за теб не оста.
ти даваше образ на всяка мечта...
…
Един само буден сред толкова спящи,
ти един за всички като демон бдящи
работи, бори се, стреска, вълнува,
тук мъдрец замислен, там луда глава,
мрачен узник в Стамбул, генерал в Балкана,
поет и разбойник под съща премяна,
мисъл и желязо, лира и тръба:
всичко ти бе вкупом за една борба.
Исторйята има да се позамисли
във кой лик безсмъртен тебе да причисли.
…
1882, Пловдив
3 Упражнение:
Свързваме всяка снимка с точното име
Източници:
Непознатият Раковски – човекът със 100 ръце, http://www.desant.net/show-news/24433
Раковски - безумният мечтател, закърмен в карловско школо, http://m.karlovobg.eu/index.php?option=com_content&view=article&id=16660&Itemid=86
Георгу Раковски, https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D0%B5%D0%BE%D1%80%D0%B3%D0%B8_%D0%A0%D0%B0%D0%BA%D0%BE%D0%B2%D1%81%D0%BA%D0%B8 )
Вазов, https://www.slovo.bg/showwork.php3?AuID=14&WorkID=916&Level=2
Първа и Втора български легии в Белград, от Уикипедия
No comments:
Post a Comment